You Are Here: Home » Tamil Nadu MPs & MLAs » MP Details » Sriperumbudur MP Details

Sriperumbudur MP Details

 




 Sriperumbudur

Name

Thiru Thalikkottai Rajuthevar Baalu

 Thiru-Thalikkottai-Rajuthevar-Baalu

Party

Dravida Munnetra Kazhagam(DMK)

Occupation

Social Worker,Engineer and Industrialist

Address

Permanent Address
28, United India Colony, First Cross Street,
Kodambakkam, Chennai – 24.
Present Address
10, Raisina Road,
New Delhi – 01

Email ID

risingsun@trbaalu.in

Contact No’s

Tels. (044) 24804555, 28154747,Tels. (011) 23359111, 23321010

Positions Held

1957 onwards Member, Dravida Munnetra Kazhagam (D.M.K.)
1982-93 Secretary, D.M.K., Madras District Unit
1986-92 Member, Rajya Sabha
Member, Public Accounts Committee
Member, Committee on Rules (Rajya Sabha)
1996 Elected to 11th Lok Sabha
1996-98 Union Minister of State, Petroleum and Natural Gas
Whip, DMK Party in Parliament
1998 Re-elected to 12th Lok Sabha (2nd term)
1998-99 Member, Parliamentary Committee on Railways
Member, Parliamentary Consultative Committee, Ministry of Home Affairs
1999 Re-elected to 13th Lok Sabha (3rd term)
23 Oct. 2002-1 Dec. 2003 President, Conference of Parties (COP), United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC)
13 Oct.1999- 21 Dec. 2003 Union Cabinet Minister, Environment & Forests
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha (4th term)
22 May 2004 – 22 May 2009 Union Cabinet Minister, Shipping, Road Transport & Highways
Leader of the DMK Party in Parliament
Member, various Cabinet Committees including Cabinet Committee on Political Affairs (CCPA), Cabinet committee on Economic Affairs (CCEA) etc. and Member, United Progressive Alliance (UPA) Coordination Committee
2007-2008 Chairperson, Transport Ministers of SAARC countries
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (5th term)
May 2009 onwards Leader, DMK Party in Parliament
29 Jun. 2009 Member, Business Advisory Committe
31 Aug. 2009 onwards Chairman, Standing Committee on Railways
16 Sep. 2009 Member, Consultative Committee, Ministry of Finance
7 Oct. 2009 Member, Committee on Ethics
19 Oct. 2009 Member, General Purposes Committee
4 Nov. 2009 Member, Standing Committee on Social Justice and Empowerment
22 Jan. 2010 Member, Parliamentary Forum on Water Conservation and Management

Other Information

(i) Participated in the naming ceremony of Very Large Crude Oil Carrier (VLCC) of Shipping Corporation of India (SCI) in Hyundai Heavy Industries Shipyard Complex, South Korea in January, 2005; (ii) Assiduously campaigned for the early ratification of Kyoto Protocol in the capacity of President of Conference of Parties (COP), UNFCCC; (iii) Organised the 8th Conference of Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change in New Delhi from 23rd October to 1st November 2002, the Conference was represented by 80 countries at the level of Ministers of Environment, the Conference culminated in adoption of Delhi Declaration on Climate Change; (iv) Led the Indian delegation to World Summit on Sustainable Development held in Johannesburg, South Africa from 26th to 30th August, 2002; after intensive deliberations, the Summit adopted a Political Declaration and Johannesburg Plan of Implementation for furthering the international action for promoting sustainable development; (v) Participated in several International Conferences/Seminars as the Minister of State for Petroleum and Natural Gas, Minister of Environment and Forests and Minister of Shipping, Road Transport & Highways; Chairperson, Transport Ministers of SAARC countries, 2007-2008

About The Author

உங்களில் ஒருவன் !!

Number of Entries : 415

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.

Scroll to top